Kompania Piwowarska zostanie przejęta przez japoński Asahi

Alpha Capital /

Asahi Group Holding ogłosiło kupno aktywów pięciu browarów w Europie Wschodniej od Anheuser-Busch InBev za 7,3 mld EUR. Transakcja, która ma zostać sfinalizowana w pierwszej połowie 2017 roku obejmować będzie Kompanie Piwowarską, Topvara na Słowacji, Pilsner Urquell w Czechach, Ursus w Rumunii oraz Dreher na Węgrzech.

Ab InBev zmuszony był sprzedać firmy w Europie Środkowej należące do SABMiller oraz wszystkie powiązane z nimi aktywa, co było warunkiem niezbędnym do wydania zezwolenia przez Komisję Europejski na połączenie AB InBev z SABMiller Plc. Umowa między AB InBev i Asahi uzależniona jest od uznania przez Komisję Europejską firmy Asahi jako odpowiedniego nabywcy.

Zrealizowanie transakcji kupna aktywów SABMiller pozwoli japońskiej spółce na szybsze umocnienie pozycji na rynku europejskim, niż w przypadku realizacji strategii opartej wyłącznie na rozwoju organicznym. Cena zapłacona za aktywa europejskich browarów, która jest dużo wyższa od oczekiwanej wcześniej kwoty świadczy o wysokiej determinacji Asahi do wejścia na rynek europejski. W listopadzie tego roku japońska grupa zakupiła część aktywów należących do SABMiller w postaci marek Grolsch, Peroni oraz Meantime za 2,6 mld EUR.