Browar Namysłów w rękach Grupy Żywiec

Alpha Capital /

Należący od ponad 20 lat do rodziny Gostomskich Browar Namysłów został przejęty przez wiodącą na rynku browarniczym Grupę Żywiec. Pakiet 100% akcji spółki z Namysłowa został wyceniony na 500 mln PLN.

Transakcja przejęcia pozwoli należącej do Grupy Heineken, Grupie Żywiec na umocnienie pozycji rynkowej oraz poszerzeniu obecnej oferty o nowe marki. Przejęcie rodzinnego Browaru z Namysłowa oznacza również, że rynek piwa w Polsce będzie jeszcze bardziej zdominowany przez kapitał zagraniczny. W 2016 roku udział kapitału zagranicznego w przychodach średnich oraz dużych firm wytwarzających piwo wyniósł ok. 87%. Ponad 80% rynku należy tylko do 3 producentów: Kompanii Piwowarskiej, Carlsberg Polska oraz Grupy Żywiec.

Browar Namysłów produkuje rocznie ok. 1,7 mln hektolitrów piwa. Posiada zakłady produkcyjne w Namysłowie oraz Braniewie. Do wiodących marek browaru zalicza się Namysłów, Braniewo oraz Jasne że Pełne. Notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych Grupa Żywiec należy do największych podmiotów na rynku piwa z roczną produkcją na poziomie 11 mln hektolitrów piwa. Produkcja odbywa się w pięciu lokalizacjach: Żywcu, Warce, Elblągu, Leżajsku oraz Cieszynie. Najważniejsze marki Grupy to Żywiec, Heineken oraz Desperados.