Apart przejmuje czeską spółkę New Presence Jewels

Alpha Capital /

Lider polskiego rynku jubilerskiego firma Apart przejęła spółkę New Presence Jewels posiadającą sieć ponad 20 salonów sprzedaży w Czechach. Wartość transakcji nie została ujawniona.

Przejęcie spółki Presence pozwoli firmie Apart na ekspansję na atrakcyjnym rynku czeskim. Właściciele polskiej spółki planują zastąpić czeską markę swoją własną. Apart oraz inne podmioty z branży dostrzegają ogromny potencjał w rynku czeskim i nie wykluczają w najbliższych latach dalszych akwizycji. Szacuje się, że wartość polskiego rynku biżuterii oraz zegarków w najbliższych latach będzie rosła średniorocznie o ponad 11%. Do największych spółek w branży zalicza się Apart (655,7 mln PLN przychodów w 2017 roku), W.Kruk (271,2 mln PLN przychodów w 2017 roku) oraz YES (250,4 mln PLN przychodów w 2017 roku).

Firma New Presence Jewels została założona w 1991 roku w czeskiej Zlinie. Spółka oferuje głównie zegarki oraz luksusową biżuterię. Sieć dystrybucyjna spółki oparta jest na punktach sprzedaży ulokowanych w centrach handlowych w całym kraju. Apart został założony w 1983 roku przez Adama i Piotra Rączyńskich, obecnych zarządzających spółką. Firma w 2017 roku wypracowała 79,3 mln PLN zysku netto przy 12,1% marży netto.